ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ ΣΤΙΣ 9-4-2014

Το Δημοτικό σχολείο στο πλαίσιο των προγραμματισμένων του επισκέψεων για το διδακτικό έτος 2013-14 , επισκέφτηκε τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας , την Τετάρτη 9 Απριλίου 2014.  Εκεί με έμπειρους ξεναγούς και την καθοδήγηση από τους δασκάλους των τάξεων, οι μαθητές ενημερώθηκαν σωστά και υπεύθυνα για την αξία και τη σημασία των ευρημάτων των ανασκαφών στην Βεργίνα, τις Αιγές την παλιά πρωτεύουσα της Μακεδονίας. Με την ολοκλήρωση της ξενάγησης  οι μαθητές  συγκεντρώθηκαν στα λεωφορεία και αναχώρησαν για την Μονή του Τιμίου Προδρόμου. Εκεί είχαν την ευκαιρία να χαλαρώσουν από την υπέροχη θέα που προσφέρει ο ποταμός Αλιάκμονας αλλά και την μυσταγωγία της Ιεράς Μονής και της φιλοξενίας που παρέχει στους επισκέπτες της.