ΑΠΟΚΡΙΕΣ -ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΤΗΣ ΧΑΣΚΑΣ

xaskaΗ ?χάσκα? ή ο ?χάσκας?, αλλιώς ?χάσκαρη?, ?χάψαρου?, ?χάψαλου» είναι αποκριάτικο έθιμο που τηρείται κυρίως στην περιοχή της Μακεδονίας, την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς. Σε κλώστη (ο κατά κόσμον λεπτός πλάστης με τον οποίο οι νοικοκυρές ανοίγουν φύλλο για πίτα) δένεται κλωστή που στην μια της άκρη κρέμεται ένα ξεφλουδισμένο αυγό. Ο παππούς ή κάποιος θείος της οικογένειας κάθεται στο κέντρο ή στην περιφέρεια κύκλου που αποτελείται από τα νεότερα μέλη της οικογένειας και με παιγνιώδη τρόπο χειρίζεται την χάσκα ενώ τα παιδιά της οικογένειας προσπαθούν με το στόμα και χωρίς τη βοήθεια των χεριών να πιάσουν το αυγό! Όποιος τα καταφέρει θεωρείται τυχερός. Ένα έθιμο που σηματοδοτεί την έναρξη της σαρακοστής καθώς λέγεται πώς « με αυγό κλείνει το στόμα το βράδυ της Αποκριάς, με αυγό ανοίγει το βράδυ της Ανάστασης». Ένα έθιμο το οποίο προσαρμοσμένο στα σημερινά δεδομένα μετατρέπεται σε παιχνίδι.

Στο σχολείο μας τηρείται αυτό το έθιμο κατά τις εορταστικές εκδηλώσεις της Αποκριάς , που πραγματοποιούνται στην αυλή του σχολείου με τα παιδιά ντυμένα καρναβαλίστικα , υπό τους ήχους μουσικής με κέφι και χορό. Συμμετέχει και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων που προσφέρει στα παιδιά σουβλάκι και χυμό.