ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-17

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Αγαπητοί γονείς

Για τον Προγραμματισμό λειτουργίας του Ολοήμερου Προγράμματος των Ενιαίου Τύπου Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2016-2017 σας ενημερώνουμε ότι:

1. Η πρωινή ζώνη του σχολείου αρχίζει στις 08.10΄πμ και τελειώνει για όλες τις τάξεις στις 13.15΄μμ.
  2. Στις 13.20΄μμ αρχίζει η λειτουργία της απογευματινής ζώνης του Ολοήμερου και περιλαμβάνει μέχρι τις 14.00΄μμ ,φαγητό.
  3. Στις 14.15΄ μμ αρχίζει η πρώτη ώρα του Ολοήμερου και περιλαμβάνει την μελέτη ?προετοιμασία των μαθημάτων .
  4. Στις 15.15΄μμ αρχίζει η δεύτερη ώρα του Ολοήμερου που περιλαμβάνει μαθήματα προαιρετικά ειδικοτήτων.
  5. Λήξη Ολοήμερου προγράμματος στις 16.00΄μμ.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

α) οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι.

β) οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολύτεκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένους σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένους).

γ)Όταν ο ένας γονιός έχει βεβαίωση εργασίας κι ο άλλος έχει  κάρτα ανεργίας,  έχουν δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο.

δ)Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες, κ.λ.π.  αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα.

Παρακαλούμε για την προσκόμιση των βεβαιώσεων.

Από τη Δ/νση του σχολείου