ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΓΑΛΛΙΚΑ

Προανάκρουσμα Χριστουγέννων για τους μαθητές της γαλλικής γλώσσας

Οι μαθητές της γαλλικής γλώσσας του σχολείου μας γιορτάσαμε τον ερχομό των εορτών των Χριστουγέννων κάνοντας το Avent μας (ημερολόγιο του Δεκέμβρη)  με τον P?re-No?l  (Άι-Βασίλη) και ανταλλάσσοντας ευχές  με μαθητές των γαλλικών από άλλα σχολεία μέσα από τις κάρτες που χειροτεχνήσαμε.

Μιλήσαμε, επίσης,  για τα έθιμα των Χριστουγέννων στη Γαλλία, για τα πιάτα και το Εικόνα 22 Εικόνα34 γιορτινό τραπέζι στη Γαλλία και δοκιμάσαμε γαλλικές γκοφρέττες(gaufrettes)  και τρούφες (truffes) με σοκολάτα.

Εικόνα123

Τέλος, επισκεφθήκαμε όλες τις τάξεις του σχολείου μας λέγοντας στα παιδιά και τους δασκάλους τα ελληνικά και τα γαλλικά κάλαντα καθώς και ένα επίκαιρο γαλλικό τραγουδάκι αφιερωμένο με την αγάπη μας στα δυστυχισμένα παιδιά της γης, σ?αυτά που ζουν την αδικία και τη φρίκη του πολέμου :